Majoránka zahradní na kmínku - Origanum majorana

279 Kč –14 %
P4211623
279 Kč –14 % 239 Kč
Skladem

Majoránka na kmínku v květináči o průměru 14 cm

Rarita, pěkně vynikne v květináči

Detailní informace

Detailní popis produktu

Majoránka zahradní (Origanum majorana) je jednoletá, někdy i dvouletá bylina s příjemnou vůní.

Původně zdomácněla ve Středomoří, pěstovali ji už i staří Egypťané, Řekové a Římané a v době křižáckých výprav do Svaté země v raném středověku se rozšířila do zbytku Evropy.

Používá se jako koření na dochucování polévek, omáček a masitých jídel, často se užívá dohromady s česnekem. Ve staročeské kuchyni je nezbytnou přísadou zabíjačkových specialit, dršťkové polévky, bramborové polévky (bramboračky) a bramboráku (cmundy). Díky svému blahodárnému účinku na trávení se přidává do pokrmů z luštěnin, zelí či jiných tučných jídel. Vyniknout dává především chuti zvěřiny nebo pečeným játrům. Velmi dobře se hodí také do lehkých zeleninových nebo vaječných salátů. Využívat ji lze v čerstvém i sušeném stavu. Její předností je, že neztrácí aroma, které se výborně snoubí s ostatními druhy koření, např. tymiánem.

Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí také protinadýmavě. Uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Pomáhá při ženských onemocněních, protože posiluje dělohu. Čaj z majoránky může dokonce pomoci při bolestech hlavy nebo nachlazení.

Majoránku zahradní vysazujeme do záhonu jako letničku, skvěle se ale hodí i na osázení do nádob nebo do truhlíků na okenní parapet.

Vytváří keříky 20-30 cm vysoké, má ráda slunné stanoviště a propustnou půdu

Čerstvou bylinu je nutné sesbírat před kvetením, v době květu je hořká.

Majoránka je skvělá i na sušení

Posíláme v kontejneru o průměru 14 cm.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: