Levandule - kouzelná bylina

Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáme i se zavřenýma očima.. Levandule je tišící pohlazení pro neklidnou duši, levandule cesta do snů.. je to úžasná bylina, která nás léčí už jen tím, že voní.. Levanduli má většina lidí spjatou s příjemnou uklidňující vůní, nicméně éterický olej z téhle bylinky, dokáže mnohem víc než jen uvolnit mysl a utišit duši. Levandulová silice má silně hojivé a antibakteriální účinky, které z ní činní nepostradatelnou součást mé domácí i cestovní výbavy pro každodenní starost o mé tělo a duši. Jak můžeme levanduli pro zdraví a blaho našeho těla a duše použít? Které její části na co používat? Kde se opravdu pěstuje a jak ji pěstovat doma?

Ve spojitosti s levandulí se nám nejspíš vybaví Francouzská Provence a její rozsáhlá levandulová pole s pravidelnými dlouhými řadami stříbřitých keříků s temně fialovými květy.

Rozšířenou mylnou představou je, že Levandule roste na polích v Provence. Fialové lány Lavandinu vypadají sice nádherně, a podobnost s Levandulí je obrovská, nicméně Lavandin nemá žádné léčivé ani zklidňující účinky. Je levnější a silně aromatický, a proto se používá k parfemaci kosmetiky, prádla a mýdel.

Zato pravá Levandule má šedomodrou barvu a roste jen v horských oblastech Itálie a Francie, v nadmořské výšce nad 800 m. Nejznámější pěstitele najdete v okolí Piemontu.

Levandule původně pochází z oblasti středomoří, ale pro svoji velkou popularitu se odtud rozšířila po celé Evropě, části Asie a jistě i na další kontinenty.

Najdeme ji ve velkém množství druhů a barevných kultivarů, mezi nejrozšířenější patří např. levandule lékařská, širokolistá, klasnatá, zubatá atd., setkat se můžeme i s levandulí kvetoucí bíle a růžově. Je velmi vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, léčivé účinky, jako koření, ale i pro další zpracování v kosmetickém a drogistickém průmyslu.

Pro své silné aroma byla levandule oblíbena už v dobách dávno minulých, její sušené květy se sypaly po domě pro osvěžení vzduchu i jako ochrana před hmyzem. Levandulové svazečky nebo sáčky se umísťovaly do prádelníků jako ochrana proti molům a pro provonění prádla. Přidávala se i v minulosti do koupelí a mýdel, do parfémů, krémů a vonných olejíčků.

Proč je levandule léčivá?

Účinnými látkami v levanduli jsou silice, třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. K léčení se na rozdíl od využití v kuchyni, používá pouze květ levandule.

Nálev z levandulového květu má tlumivý účinek na nervy, snižuje krevní tlak, působí trochu močopudně, tiší menstruační bolesti, stimuluje slinivku břišní a má blahodárný vliv na činnost střev i žaludku. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván také do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.

Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek. Tinktura obsahující silice levandule při vnějším použití prokrvuje pokožku, proto je vhodná na revmatismus, dnu nebo špatně se hojící rány, popáleniny a záněty.

Známé je i využití levandule v kosmetice jako přísady do voňavek.

Sušená levandule po sobě zanechá příjemnou vůni a zároveň odpuzuje šatní i kuchyňské moly.

Levandulová nať se používá i v kuchyni, je například jednou ze součástí provensálského koření.

Dále se můžeme setkat i s kandovanými květy levandule, levandulovým medem nebo například s levandulovou zmrzlinou.

Léčivé účinky levandule při zevní aplikaci Vdechované aromatické silice levandule jsou tím pravým balzámem pro neklidnou duši. Pro rozšíření vůně léčivých esencí používám doma i na cestách aroma-lampy. Levandule je mou nejpoužívanější esencí. Polštářky a pytlíčky plněné sušeným levandulovým květem jsou odedávna pomocníkem lidem trpícím nespavostí, stresem, depresí či bolestí hlavy. Dříve se nosily i na krku či po kapsách, s čímž se dnes již pravda nesetkáme, zato máme k dispozici spoustu přípravků a výrobků s obsahem levandule, které nám prokáží minimálně stejně dobrou službu. Koupit nebo jednoduše vyrobit si můžeme už výše zmíněný polštářek plněný sušenou levandulí a vložit ho pod polštář, jeho vůně nás příjemně uvolní a usnadní nám usínání. Vyhledávané jsou i zmíněné éterické oleje do lamp, potpourri, přísady do relaxačních koupelí, mýdla, tělové krémy a oleje, při jejich koupi se nám vyplatí hledět na kvalitu a raději zvolit přírodní produkt od osvědčeného výrobce.

Levandule má i ochranný účinek při aplikaci na kůži. V době morových epidemií se věřilo, že při mytí rukou ve vodě s levandulí se lidé vyhnou nákaze. Pravdou je, že látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů.

Sušené květy levandule někdy najdeme v bylinných receptech pro ošetření problematické pleti, např. pro léčbu akné nebo ekzému.

Speciální krémy, oleje a alkoholové výtažky z levandule se používají pro masáže při revmatických bolestech či pro uvolnění a relaxaci svalů, některé i pro jemné masáže kůže na čele a spáncích při migrénách.

ŠTÍPNUTÍ A BODNUTÍ:

V momentech vysokého výskytu komárů se vyplatí mít malou lahvičku Levandulového éterického oleje stále u sebe (osobně ji mám u sebe celoročně – nejen kvůli komárům ).. Stačí nanést 1 kapku prstem přímo na postižené místo, uvidíte, že štípanec přestane rázem svědět, pálit i otékat. Navíc předejdete infekci. Použití neředěné Levandule je zcela bezpečné i pro malé děti (od 1. roku).

RANKY A ODĚRKY:

Stejně tak lze Levandulový éterický olej použít jako lokální desinfekci na malé ranky a oděrky. POUŽÍVEJTE NEŘEDĚNÝ.

REPELENT:
Levandule hmyz částečně odpuzuje, ale lépe funguje, pokud ji v poměru 1:1:1 smícháte s Lemongrass a Eukalyptem. Směs použijte do difuzéru nebo Lampy.

REPELENT pro aplikaci na pokožku – doporučuji smíchat: 30 ml 96% Alkoholu PRIMAVERA , 15 kapek Levandule fein PRIMAVERA, 30 kapek Lemnograssu PRIMAVERA, 15 kapek Eukalyptu Globulus. Dobře protřepejte a směsí naplňte lahvičku s rozprašovačem. Repelent pomáhá odpuzovat komáry i klíšťata. Nanášet ho můžete na kůži i oděvy. NEMASTÍ a lze nanášet i na oděv.

Levandule odpuzuje i škorpiony, proto se v jižních zemích často pokládá na okenní parapety.

POPÁLENINY:

Možná to taky znáte, první výlet na kole a ramena spálená… Vyzkoušejte chladivé Levandulové mléko nebo olej, který je ale potřeba vetřít do vlhké pokožky. Pokožka se zklidní a začne se rychle regenerovat, navíc se vám bude dobře spát.

Doporučuji smíchat: 30 ml Třezalkového oleje PRIMAVERA + 30 kapek Levandule fein BIO PRIMAVERA. Vmasírujte do vlhké pokožky po sprchování.

DEPILACE: Ať už se člověk depiluje nebo holí žiletkou, většinou se neubrání podráždění. A když vyjdete s oholenými nožkami na slunce, odměnou vám může být pěkně červená a svědivá vyrážka. Na to vše můžete zapomenout! Stačí si po depilaci kůži ošetřit Levandulovým olejem. Olej vmasírujte do vlhké pokožky a drobné ranky ošetřete neředěným éterickým olejem.

Náš tip: Domácí levandulový olej

Potřebujeme: čerstvé a sušené květy levandule, 1 l slunečnicového oleje Do čisté sklenice napěchujeme suché levandulové květy a zalijeme olejem. Sklenici uzavřeme a necháme asi týden odstát v teplé místnosti. Potom necháme olej prokapat přes čistý kus plátna, vymačkáme a do sklenice vložíme květy čerstvé, které zalijeme již scezeným olejem. Opět necháme zhruba týden louhovat a na závěr zcedíme přes plátno. Levandulový olej používáme do koupelí, k otírání spánků při migréně nebo k masáži bolavých svalů. Pokud nakapeme pár kapek do koupele, tato levandulová lázeň bude osvěžující, uvolňující, odbourá stres, napětí a podrážděnost.

V momentech, kdy nemám k dispozici sušené květy levandule, nakapu několik kapek co nejčistšího levandulového éterického oleje do čistého mandlového oleje.

Náš tip: Domácí levandulová mast

Potřebujeme: čerstvé levandulové květy, 1 kg domácího sádla (popř. bambuckého másla nebo lékařské vazelíny), 100 g včelího vosku Sádlo s včelím voskem ohřejeme na vodní lázni na teplotu 80 stupňů. Přidáme čerstvé květy levandule a asi deset minut zahříváme a mícháme. Poté odstavíme a necháme stát do druhého dne. Druhý den opět rozehřejeme – stačí tak, abychom mast mohli přecedit přes gázu. Mast skladujeme v menších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Levandulová mast regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku, pomáhá při popáleninách (i spáleninách od slunce) a má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy či lupénku.

Léčivé účinky levandule při vnitřním užití

Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod. Levandulový čaj je vhodný i při trávících potížích, pomáhá při žaludeční nevolnosti, plynatosti a žaludečních a střevních kolikách.

Přidávat ji můžeme i do bylinného čaje pro léčbu nemocí z nachlazení, spojených s dýchacími problémy, jako je angína, chřipka, rýma, bronchitida, zánět dutin a podobně.

V lékárnách a specializovaných prodejnách lze také koupit levandulové výtažky, tinktury a oleje, je však vždy nutné zkontrolovat, jsou-li určeny pro vnitřní použití a dodržovat předepsanou indikaci. Těhotné ženy by se užívání levandule měly raději vyhnout.

Ve středomoří se lístky levandule používají jako koření do dušených pokrmů, pro úpravu ryb a grilovaných a pečených mas, pro svou nahořklou chuť a výrazné aroma je však potřeba s ní šetřit.

Jak správně pěstovat levanduli

Tato bylina má ráda slunce a lehčí písčité a zásadité půdy, pokud se nám podaří jí takové podmínky zajistit, odvděčí se nám bujným a bohatě kvetoucím keříkem. Některé druhy levandule jsou choulostivější na mráz, ty je potřeba na zimu přenést do zázemí, nebo přikrýt, levandule lékařská však běžně přestojí i mrazy kolem –15°C i více. Na jaře je důležité keřík ostříhat, aby znovu hustě obrostl, ne však až těsně u země. Nepotřebuje přílišnou zálivku, vydrží i poměrně dlouhou dobu bez vláhy, bez slunce by však strádala.

Když přijde čas sklizně..

Levandule běžně kvete v závislosti na druhu a podmínkách od června do srpna. Květenství či celé stonky s květy sklízíme těsně před rozkvětem, pokud bychom je sklízeli až v době květu či po něm, po usušení by se rozpadly.

Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře. Suché květy určené pro přípravu čaje uskladníme v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách, aby si zachovaly své aromatické látky.

Listy můžeme sbírat od jara do podzimu, čerstvé i sušené se v domácích podmínkách používají hlavně jako koření.

Pro léčitelství má největší význam uklidňující účinek levandule, a to jak při vnitřním, tak vnějším použití.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení