Rozmarýn lékařský "Repens", květináč 30 cm

1 490 Kč –16 %
Rozmarýn lékařský "Repens", květináč 30 cm
1 490 Kč –16 % 1 250 Kč
Skladem

Rozmarýn plazivý

Krásná bylina v kontejneru 30 cm

Vhodný jako dárek

 

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Rozmarýn lékařský "Repens" nazývaný též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis Repens) je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, keřovitého vzrůstu.

Druh Repens je rozmarýn plazivý, vytváří husté rozložité koberce a jeho výška je max do 30 cm.

Původní areál zahrnuje Středomoří. Pěstuje se také v Anglii, USA, Mexiku a téměř po celé střední a východní Evropě, zde ale nezplaňuje, neboť nepřežije tuhé zimy a musí přezimovat ve skleníku. Lze jej pěstovat i doma na slunném místě, v zimě za oknem a v létě na balkoně či terase.

Jako koření se užívají listy jehličkovitého vzhledu, sušené i čerstvé, celé i drcené či jemně mleté. Pomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, proti nadýmání, při nízkém krevním tlaku. Je třeba opatrnosti, může ve velkém množství škodit zdraví. Používá se buď samotný, nebo jako součást provensálského koření. Dodává jídlům trpce kořeněnou chuť, vůní se podobá kadidlu. Užívá se při přípravě skopové a jehněčí pečeně, telecího masa, drůbeže, vařených ryb a rajských omáček.

Rozmarýna vyžaduje teplé a celoročně velmi slunné stanoviště, půda by měla být lehká, písčitá, dobře propustná a jen velmi mírně vlhká, přemokření může způsobit hnilobu kořenů a odumření celé rostliny. Během léta je možné rostlinu pěstovat venku, protože ale nesnáší teploty pod bodem mrazu (zejména v kombinaci s vlhkem), je nutné ji na zimu přenést domů nebo do chladnějšího skleníku (optimální teplota během zimního období je okolo 10 °C a neměla by poklesnout pod 5 °C). Množí se buď semeny, která se vysévají na jaře, nebo stonkovými řízky, jež se zapichují do písčité půdy.

Mladé rostliny rozmarýnu lékařského dodáváme v kontejneru o průměru 30 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: