Máta peprná - Mentha piperita

75 Kč –8 %
Mentha piperita 7
75 Kč –8 % 69 Kč
Momentálně nedostupné

Krásná, bohatě narostlá máta peprná 

Kontejner 14 cm

Vhodná do Mojita nebo čaje

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mátu zná asi každý pro její příjemnou mentolovou vůni a chuť.

V našich oblastech je doloženo používání máty už od dob středověku, nejstarší důkazy o jejím využívání pocházejí z Egypta.

Snad nejznámějším druhem máty je máta peprná (Menta piperita) z čeledi Hluchavkovitých.

Je jednou z nejvyužívanějších léčivých rostlin.

Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

V oblastech mimo tropy se v Eurasii nachází asi 15 druhů máty. Jsou to vytrvalé byliny s plazivými oddenky. Snadno se mezi sebou kříží. Obvykle netvoří semena a rozmnožují se pouze vegetativně.

Máta peprná je křížence u nás rostoucí máty vodní a máty klasnaté. Bývá vysoká 40-80 centimetrů, má přímou lodyhu, kopinaté listy a růžové až světle fialové květy. Mátu sbíráme těsně před rozkvětem (květen-září), trhají se buď jen lístky nebo celá nať.

Z hlediska účinku je nejvýznamnější složkou silice. Hlavní obsaženou látkou je mentol

Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatek vláhy. Svědčí jim stinné či polostinné stanoviště, ale při dostatečné závlaze snesnou i slunce.

Pozor na to, že máty rostou v dobrých podmínkách velmi bujně a rychle se rozrůstají do šířky. Často je třeba omezit je zábranou zapuštěnou do půdy.

Máta se dobře pěstuje i v nádobách. Ty by však měly být pokud možno větší, aby v nich substrát příliš rychle nevysychal a nepřehříval se.

Mátám vyhovuje běžná zahradnická zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku.

Kontejner 14 cm.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: