Koriandr setý - Coriandrum sativum " Vietnam "

Tip
95 Kč –17 %
coriandrum vietnam 2
95 Kč –17 % 79 Kč
Momentálně nedostupné

Bylinka vhodná pro přípravu vietnamských a asijských pokrmů

Kontejner o průměru 14 cm - větší rostlina

Detailní informace

Detailní popis produktu

Původ koriandru je ve Stedomoří a v západní Asii. V současné době se pěstuje a využívá po celém světě.

Koriandr setý je jednoletá léčivá bylinka, kterou nejen v gastronomii využíváme prakticky celou, od listů až po kořínky, a to včetně květů i semínek.

Koriandr setý je z čeledi miříkovitých (lat. Apiaceae), rodu koriandr (lat. Coriandrum).

Pro svou specifickou vůni a chuť je buďto milován nebo zatracován. Nicméně je často součástí takových jídel, kde nehraje roli jen jeho vůně a chuť, ale také jeho léčivé účinky. Proto se s ním setkáte i u těžších a mastnějších, grilovaných i smažených jídel.

Má výraznou a specifickou vůni i chuť, jejíž největší intenzita se ukrývá v koříncích. Syrovou bylinu někteří přirovnávají, co do chuti i vůně, k mýdlu nebo dokonce saponátu. Je skutečně intenzivní, a proto může citlivější jedince dráždit. Semena koriandru mají příjemný citrusový nádech, docela jiný než čerstvá bylinka.

Koriandr je bylinka, u které je pěstování nenáročné a dá se využít úplně celá. Známe ji spíš jako koření, protože se koriandrové semínko používá do kořenících směsí, například se nachází v Kari. Můžeme si ji klidně pěstovat i doma za oknem a využívat její listy do omáček, polévek, zeleninových směsí, dokonce i pod maso

Koriandr má protizánětlivé účinky – při poruchách trávení, průjmech, celkově trávení příznivě upravuje, upravuje chuť k jídlu (výluh v pálence slouží jako aperitiv)

Působí jako mírné sedativum (uklidňující účinek) – silice se přidává do mastí při bolestech kloubů a svalů, proti nadýmání i kašli, podporuje jaterní činnost.

Koriandr dorůstá do výšky až půl metru a je jednoletou bylinou. Jde o jednoletou bylinu, prospívající na slunečném stanovišti, toleruje i mírný polostín, v propustné zahradní zemině. Vysoké teploty stimulují koriandr k tvorbě květů, proto je nejlepší dobou k jeho pěstování jaro a podzim. Koriandr můžeme pěstovat i v okenních truhlících a větších nádobách.

Kontejner o průměru 14cm odesíláme na konci března.

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: