Bergenia cordifolia " Shoeshine Rose " - Bergénie srdčitá

95 Kč –16 %
bergenia shoeshine rose 1
95 Kč –16 % 79 Kč
Skladem

Jedna z prvních trvalek, která svými květy zvěstuje jaro, je otužilá, mrazuvzdorná

a na pěstování nepříliš náročná. Je nádherná

Kontejner 9 x 9 cm

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bergenie - česky badan, je skromná a krásná trvalka, která je ozdobou zahrad po celý rok. Je jedna z prvních, která svými květy zvěstuje jaro, je otužilá, mrazuvzdorná a na pěstování nepříliš náročná.

Bergenie (Bergenia)  pochází z horských oblastí Asie, a tak dobře prospívá i v méně příznivých podmínkách.

Je nádherná, i když nemá stoprocentně příznivé podmínky nebo jí nevěnujeme takovou péči, jakou by si zasloužila.

Bergenie srdčitolistá nebo taky srdčitá (Bergenia cordifolia) dorůstá do výšky okolo 60 cm. Růžově červené květy vykvétají brzy zjara, často se objevují i na podzim. Svěže zelené, okrouhle srdčité, 15–30 cm široké listy se v zimě se zbarvují do tmavě červených a fialových odstínů.

Tahle trvalka se tak hodí i na zahrady u chat a chalup, kam jezdíme pouze na víkend, dá se pěstovat i v dostatečně velké nádobě na balkoně.

Snáší dobře mrazy, snáší i horké slunečné letní dny. Bergenie rozkvétají brzy na jaře, většinou kvetou od března do června.

Bergenie na zahradě vytvářejí mohutné trsy, které se rozrůstají, a proto okolo sebe potřebují dostatek prostoru.

Zajistíme-li bergenii mírně vlhký substrát, hnojení jednou týdně a umístění na světlejším místě, můžeme ji pěstovat v květináči i na balkoně nebo terase. 

Bergenie prospívají prakticky kdekoli – od vlhkého stínu přes polostín až po slunečné místo. Nejvíc ale kvetou na místech s dostatkem světla. Ve stínu vytvářejí méně květů, jejich květní stonky se budou vytahovat. V každém případě bychom měli chránit kořeny před přehřátím

O závlahu se nemusíme příliš intenzivně starat, běžně vlhká půda bergenii stačí. Pozor na delší sucho, jehož následkem začnou zasychat okraje listů.

Ovšem ani trvalé přemokření jí nesvědčí, pak by se mohla objevit hniloba kořenů. Vydatnou zálivku dopřejeme rostlinám jen v předjaří a v době květu.

Bergenii vyhovuje téměř každý typ půdy, ideální je kyprá a dobře propustná.

Občas je potřeba bergenii pohnojit dávkou správně rozleženého kompostu. Listy nadzvedneme, půdu kolem rostliny zkypříme a vpravíme do ní kompost. Pokud bychom bergenii moc hnojili, bude mít velké listy, ale kvetení začne pomalu ustávat. Nebudeme-li hnojit, budou trsy řídké.

Bergenie na jednom místě dobře poroste více než deset let. Nesnáší přesazování, tak to respektujme.

Na jaře příliš dlouhé výhonky zkrátíme, rostlinu zbavíme starých zaschlých či poničených listů. Pohnojíme kompostem a vydatně zalijeme.

Bergenie dobře odolávají chorobám, výjimečně se na nich může obejvit padlí nebo šedá hniloba.

Rostliny odesíláme v kontejneru 9 x 9 cm

 

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: