Jak pěstovat levanduli

Při výběru sazenic se ujstěte, zda právě tento druh levandule chcete do své zahrady, abyste věděli, jak vysoká bude rostlina v dospělosti a jakou bude mít barvu. Není levandule, jako levandule.

Důležité je také vědět, zda je rostlna mrazuvzdorná, tedy jestli v našech klimatických podmínkách přečká venku na zahradě zimu. Jde zejména o levanduli Stocheas. Tuto levanduli je třeba pěstovat v nádobách a na zimu dát do chladnější místnosti v domě.

Vžy je dobré kupovat mladé sazenice, které nemají zdřevnatělé stonky.

Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou.

Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah. Pokud budete levanduli vysazovat do těžší půdy, na podzim do ní přidejte vápno. Dobré je také do půdy k vyzráloýmrostlinám přidat na jaře dusíkaté hnojivo. V žádném případě nepřidávejtte pasečí nebo slepičí hnůj. Pokud jednou za dva až tři roky přidáte zahradní kompost s příměsí vápna, bude to pro rostlinu ideální.

Vzdálenost mezi rostlinami, kterou při výsadbě levandule zvolíte, záleží na tom, zda chcete keříky pěstovat jako solitérní rostliny nebo zda je chcete pěstovat jako obrubu záhonů popřípadě jako živý plot.

Při výsadbě levandule lékařské(L.angustifolia) jako solitérní rostliny musí být vzdálenost alespoň 70 cm, a to u středně velkých keříků. V případě živých plotů a obrub záhonů rostliny vysazujte 30 - 40 cm od sebe.

Levandule prostřední (Intermedia ) vyžaduje pro samostané rostliny vzdálenos 100cm, pro živé ploty se doporučuje 50 - 70 cm.

Pokud budete mladé rostliny přesazovat, obvykle změnu satnoviště snese dobře, ale během prvního léta po přesazení moc nekvetou. Starší rostliny, které jsou na stanovišti již několik let raději nepřesazujte, má hustý kořenový sstém a změna jiného stanoviště by nemusela dopadnout dobře.

Rozhodnete-li se mladou sazenici přesadit, udělejte to nejlépe na podzim nebo brzy z jara. V létě pak přesazené rostlině seřízněte letorosty, kvést budou v létě následujícího roku.

Nemáte-li zahradu, lze levanduli pěstovat i na balkoně či terse. Je třeba zvolit dostatečně velkou nádobu. Měla by mít alespoň dvojnásobný objem, než je samotná rostlina.