Tymián obecný - Thymus vulgaris

79 Kč –12 %
thymus vulgaris 4
79 Kč –12 % 69 Kč
Momentálně nedostupné

Mladé rostliny tymiánu obecného v kontejneru o průměru 9 cm

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tymián obecný je stálezelená vytrvalá bylina. Kromě léčivých schopností je znám především jako vynikající a silně aromatické koření, které jídlu dodá příjemně pronikavou vůni a kafrovitou chuť. Podporuje trávení těžkých jídel a má mimořádné dezinfekční vlastnosti.

Tymián je nižší polokeř, který dorůstá do výšky nejvýše 30 cm. Dřevnatá lodyha je hustě obrostlá drobnými lístky.

Je znám také pod názvem mateřídouška obecná. Patří však mezi mateřídoušky pocházející ze Středomoří a od naší domácí mateřídoušky se liší dřevnatějící lodyhou.

Název byliny údajně pochází z řeckého slova, které znamená „odvaha“. Tymián má totiž velmi povzbuzující vlastnosti na lidský organismus.

Obsahuje toxickou látku thymol, která ve vyšších dávkách narušuje ledvinová klubíčka. Tymián by se proto měl užívat v doporučených dávkách a ne dlouhodobě. Předávkování thymolem způsobuje bolesti hlavy, slabost a zvracení. Těhotné a kojící ženy by jej užívat neměly vůbec.

Tymián je jednou ze součástí známé směsi bylinek – Provensálského koření.

Nejvíce se tymiánu daří na teplém a slunném místě chráněném před větrem. Narazíme na něj na území celé Evropy a Asie s výjimkou chladných oblastí na severu. Kromě jižních zemí ve Středomoří a zejména Pyrenejském ostrově, který je jeho původní oblastí, jej najdeme také v Iráku, Íránu, ve střední Asii, v Himalájích a také v severní Americe a Africe.

Léčivé látky obsahují listy, květy i větévky, a jedná se například o silice, hořčiny, třísloviny, aromatické a organické kyseliny, flavonoidy, organické kyseliny (např. kyselina kávová), pryskyřice, saponiny, minerály (vápník, chrom, kobalt, železo, hliník, draslík, hořčík a další), cineol, cymen, vitamín A a mnoho dalších.

Mladé, plně zakořeněné sazenice tymiánu obecného odesíláme v kontejnerech o průměru 9 cm

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: