Rozmarýn ve tvaru stromečku XXL

4 500 Kč –13 %
WhatsApp Image 2022 02 23 at 09.35.07 (1).jpeg
4 500 Kč –13 % 3 900 Kč
Momentálně nedostupné

Tradiční bylinka v netradičním provedení

Luxusní rozmarýn lékařský ve tvaru stromečku

Kontejner o průměru 50 cm

Výška rostliny cca 1 m

Nádherná rostlina pro náročné vhodná jako dárek

Nejlépe osobní odběr v Mníšku pod Brdy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Rozmarýn lékařský nazývaný též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, keřovitého vzrůstu

Raritou je tzv. rozmarýnový stromeček, který se pravidelným vyštipováním a seřezáváním postranních větviček stává velice atraktivní rostlinou.

Původní areál zahrnuje Středomoří. Pěstuje se také v Anglii, USA, Mexiku a téměř po celé střední a východní Evropě, zde ale nezplaňuje, neboť nepřežije tuhé zimy a musí přezimovat ve skleníku. Lze jej pěstovat i doma na slunném místě, v zimě za oknem a v létě na balkoně či terase, nedoroste však do výšky dvou metrů.

Jako koření se užívají listy jehličkovitého vzhledu, sušené i čerstvé, celé i drcené či jemně mleté. Pomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, proti nadýmání, při nízkém krevním tlaku. Je třeba opatrnosti, může ve velkém množství škodit zdraví. Používá se buď samotný, nebo jako součást provensálského koření. Dodává jídlům trpce kořeněnou chuť, vůní se podobá kadidlu. Užívá se při přípravě skopové a jehněčí pečeně, telecího masa, drůbeže, vařených ryb a rajských omáček.

Rozmarýna vyžaduje teplé a celoročně velmi slunné stanoviště, půda by měla být lehká, písčitá, dobře propustná a jen velmi mírně vlhká, přemokření může způsobit hnilobu kořenů a odumření celé rostliny. Během léta je možné rostlinu pěstovat venku, protože ale nesnáší teploty pod bodem mrazu (zejména v kombinaci s vlhkem), je nutné ji na zimu přenést domů nebo do chladnějšího skleníku (optimální teplota během zimního období je okolo 10 °C a neměla by poklesnout pod 5 °C). Množí se buď semeny, která se vysévají na jaře, nebo stonkovými řízky, jež se zapichují do písčité půdy.

Tento druh rozmarýnu je třeba pravidelně stříhat, seřezávat do původního tvaru jehlanu - stromečku.

Mladé rozmarýny ve tvaru stromečku dodáváme v kontejneru o průměru 50 cm.

Tip na skvělý dárek.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: