Rozmarýn lékařský

Novinka
75 Kč –21 %
P5290299
75 Kč –21 % 59 Kč
Skladem

Mladý rozmarýn lékařský

Krásná bylinka

Kontejner 9 cm

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Rozmarýn lékařský nazývaný též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, keřovitého vzrůstu

Původní domovina je Středomoří. Pěstuje se také v Anglii, USA, Mexiku a téměř po celé střední a východní Evropě, zde ale nezplaňuje,

neboť nepřežije tuhé zimy a musí přezimovat ve skleníku.

Lze jej pěstovat i doma na slunném místě, v zimě za oknem a v létě na balkoně či terase, nedoroste však do výšky dvou metrů.

Jako koření se užívají listy jehličkovitého vzhledu, sušené i čerstvé, celé i drcené či jemně mleté.

Pomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, proti nadýmání, při nízkém krevním tlaku. Je třeba opatrnosti, může ve velkém množství škodit zdraví. Používá se buď samotný, nebo jako součást provensálského koření. Dodává jídlům trpce kořeněnou chuť, vůní se podobá kadidlu. Užívá se při přípravě skopové a jehněčí pečeně, telecího masa, drůbeže, vařených ryb a rajských omáček.

Rozmarýna vyžaduje teplé a celoročně velmi slunné stanoviště, půda by měla být lehká, písčitá, dobře propustná a jen velmi mírně vlhká, přemokření může způsobit hnilobu kořenů a odumření celé rostliny. Během léta je možné rostlinu pěstovat venku, protože ale nesnáší teploty pod bodem mrazu (zejména v kombinaci s vlhkem), je nutné ji na zimu přenést domů nebo do chladnějšího skleníku (optimální teplota během zimního období je okolo 10 °C a neměla by poklesnout pod 5 °C). Množí se buď semeny, která se vysévají na jaře, nebo stonkovými řízky, jež se zapichují do písčité půdy.

Mladé sazenice rozmarýnu lékařského dodáváme v kontejneru o průměru 9 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: