Čemeřice východní ´Metallic Blue Lady´

Tip
249 Kč –23 %
Helleborous Blue Lady 1
249 Kč –23 % 190 Kč
Skladem

Helleborus orientalis Blue Metallic Lady - stálezelená trvalka, která vykvétá ještě pod sněhem

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čemeřice je v rostlinné říši rebelka, která musí dělat vše naopak. Když je většina rostlin v plné síle, čemeřice odpočívá, když ostatní odpočívají, ona už může vystrkovat svá poupata nad vrstvu sněhové peřiny. Jako by šla proti proudu dobrých mravů i obecných zvyklostí – je provokující, občas skromná, ale většinou extravagantní.

Čemeřice patří do čeledi pryskyřníkovitých, do které náleží i řada krásných zahradních rostlin, ale také mnoho lesních druhů či úporných plevelů.

Odborné zdroje uvádějí, že ve volné přírodě roste necelých 30 druhů čemeřic. Vyskytují se především v Evropě, největší pestrostí původních druhů se mohou pochlubit oblasti kolem Středozemního a Černého moře a několik druhů roste v Asii.

Čemeřice 'Metallic Blue Lady' vyžaduje k bujnému růstu částečně zastíněné stanoviště. Květy se objevují od ledna do března. Řadí se mezi stálezené. Sazenice přečká mráz do -29 °C. Dorůstá do výšky 25 — 35 cm.

Květy jsou sytě modrofialové s metalickým přelivem, jež dodává květu na sametově perleťovém efektu. Vnitřek je navíc ozdoben hustou kšticí žlutavých tyčinek, které výborně kontrastují s tmavou barvou květu. Jedná se o orientální hybrid, kvetoucí na pevných stoncích o výšce 25-35 cm od poloviny zimy (podle počasí) do půlky jara, než začne být opravdu teplo. Neopadavé listy jsou dělené, tmavě zelené, kožovité a mírně lesklé. Pokud má rostlina mnoho květních poupat, často jsou listy po zimě vysílené a je dobré je odřezat a nechat vyrašit nové.

Pěstování čemeřic není obtížné, je ale potřeba dodržet podmínky vyplývající z jejich přirozených stanovišť. Čemeřicím se nejlépe daří v polostínu, třeba v podrostu vysokých stromů. Půdu vyžadují vlhkou, ne však trvale mokrou, a měla by být dobře propustná, aby nadbytečná voda co nejrychleji opustila kořenový prostor rostliny. Čemeřice jsou navíc velice „hladové“, a proto potřebují půdu s velkou zásobou živin nebo pravidelné hnojení. Nejlepší formou hnojení je přitom kompost, protože rostlinám vyhovuje vysoký obsah humusu v půdě.

Dobrými partnery pro čemeřice jsou třeba plicníky, bohyšky, škornice, mitrovničky nebo různé druhy kapradí. Vlastní výsadba čemeřic se musí provést poctivě – rozhodně bude vyžadovat trochu námahy a možná i částečnou či úplnou výměnu půdy za novou, humózní a bohatou na živiny.

Kontejner 1L

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: